Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
choroba Hashimoto
choroby zawodowe
przyzębica
nerwica natręctw
alergia
nekrofilia
niedoczynność przytarczyc
sinica
dni płodne
czerniak
zespół Conna
febra
choroba afektywna dwubiegunowa
zapalenie opłucnej
choroba Krona

 

kołatanie serca

Pojęcie medyczne kołatanie serca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kołatania serca napisana w sposób zrozumiały.

Kołataniem serca nazywamy przyśpieszone bądź nierównomierne bicie serca. Serce w tym momencie szybciej bije, a jego pulsowanie możemy wyczuć po lewej stronie klatki piersiowej. Niektórzy nazywają kołatanie serca- nadmiernym biciem serca, oba te pojęcia nie są jednoznaczne. Jedni mówią, że to jest nadmierne bicie serca, a drudzy uważają, że jest to zwiększenie częstotliwości jego pracy. Może być tak, że częstotliwość serca nie zmieni się bardzo, lecz dana osoba może odczuwać wielkie zmiany, ciężkie skurcze.

Przyczyn kołatania serce jest bardzo dużo, ponieważ organizm każdego człowieka reaguje inaczej na wszelkie zmiany. Kołatanie serca to reakcja na zbyt duży wysiłek, stresujący tryb życia, nadużywanie leków, narkotyków. Również ważną przyczyną kołatania serca jest reakcja na kofeinę, nikotynę czy alkohol, nerwica serca czy też częste zaburzenia jego pracy. Przyspieszony czy też nieregularny rytm serca może być spowodowany np. anemią, cukrzycą czy też chorobą mięśnia sercowego.

Objawem kołatania serca jest sytuacja, że kiedy jest ono w spoczynku jego rytm zaczyna znacznie przyspieszać, nawet do 100 uderzeń na minutę. Kołatanie serca obserwujemy także wtedy kiedy serce bije nieregularnie oraz bardzo mocno, tak że wyczuwamy dodatkowe uderzenie. Towarzyszą przy tym często zawroty głowy, pocenie się , drżenie, duszności, ból w klatce piersiowej, uderzenia gorąca, często występują też omdlenia. Osoba taka również może stać się nadpobudliwa, cierpieć na bezsenność.

Przebieg kołatania serca u każdego charakteryzuje się odmiennym przebiegiem zwłaszcza w jego rytmice. Na początku rytm serca nie odbiega od normy, a następnie jest coraz silniejszy.

Leczenie kołatania serca opiera się przede wszystkim na znalezieniu jego przyczyny. Jeśli jednak kołatanie serca jest niepokojące i częste, należy zgłosić się do lekarza. Leczenie często będzie polegało na uzupełnieniu braku magnezu i potasu w naszym organizmie. Domowymi sposobami można zniwelować kołatania. Warto wypić przed snem szklankę melisy, lub zażyć tabletki o charakterze uspokajającym. Warto ograniczyć ilość kawy. Czekolada, kakao dobrze wpływają na stan naszego serca i układu nerwowego.

Kołatanie serca często spotyka kobiety które przechodzą menopauzę, starszych ludzi, ale także młode osoby , które narażone są na długotrwały stres, duży wysiłek, piją kawę w dużych ilościach, nadużywają różnych używek. Problem ten dotyczy znacznej części naszego społeczeństwa.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]