Dzisiaj szczególnie wiele mówi się o GMP. Co to jednak tak w ogóle w zasadzie jest? Co zapewni nam wprowadzenie GMP do naszego zakładu, fabryki? Czy w ogóle takie wdrożenie GMP jest rzeczą opłacalną bądź obowiązkową? Czy szkolenie analiza ryzyka zapozna nas z tym tematem? O tym wszystkim powiemy nieco poniżej….

Co to jest GMP?

Na początek warto jednak w zasadzie powiedzieć, czym jest to GMP. Otóż skrót ten rozwinąć można jako Good Manufacturing Practice, co oznacza Dobrą Praktykę Produkcyjną. Są to zasady mające na celu zapewnienie jak najwyższej jakości wyrabianych produktów.

Początkowo stworzone były one przede wszystkim dla branży farmaceutycznej, obecnie jednak stosowane są szeroko także w branży spożywczej, przemysłowej oraz w innej działalności gospodarczej.

Zalety wdrożenia GMP

Czy takie wdrożenie GMP jest obowiązkowe? W branży farmaceutycznej i spożywczej w zasadzie tak – przestrzeganie zasad GMP wymagane jest od przedsiębiorców. A jak w innych branżach?

Generalnie niekoniecznie są one obowiązkowe, niemniej zdecydowanie warto je wdrożyć. Z jakiego powodu? Przede wszystkim dzięki temu zapewniamy naszemu zakładowi naprawdę wysoki poziom czystości a produktom – wysoką jakość i pełne bezpieczeństwo.

Jest jeszcze jeden aspekt wdrożenia GMP – mamy na wszystko dokumenty, papiery. To zwiększa zdecydowanie naszą wiarygodność w oczach różnych klientów.

Pytanie jednak pojawia się, jak wdrożyć takie zasady GMP do firmy?

Szkolenia – najlepsze rozwiązanie

Cóż teoretycznie zasady GMP nie są trudne. Jednak w zasadzie ich wprowadzenie wymaga dokładnego określenia wielu standardów i zorientowania się w wielu procedurach, dlatego też nie jest tak proste, jakby to się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

Dlatego też warto zainwestować w profesjonalne szkolenie z zakresu GMP. Przyda się także szkolenie analiza ryzyka, mające na celu określenie podejmowanego ryzyka oraz zasadniczo jego wartości. Istotne są także szkolenia kosmetyczne Warszawa oraz w branży spożywczej – szkolenie znakowanie produktów spożywczych. Co ciekawe – na nich wszystkich zostanie także poruszona tematyka GMP.