Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krzywica
wrzody żołądka i dwunastnicy
marskość wątroby
nadkrwistość
kardiomepatie
dusznica bolesna
chrapanie
drgawki
eunuchoidyzm
choroba górska
zapalenie jelit
krótkowzroczność
siniec
jęczmień
niepłodność

 

hipertyreoza

Pojęcie medyczne hipertyreoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hipertyreozy napisana w sposób zrozumiały.

Hipertyreoza to inaczej mówiąc nadczynność tarczycy. To choroba, której najczęstszą przyczyną jest pobudzenie tarczycy poprzez działalność grupy jej własnych przeciwciał. Przyczyną może być także obecność gruczolaka, który bezpośrednio wywiera wpływ na zwiększone wydzielanie tego hormonu. Czasami zdarzać się może również tak, iż choroba, jaką jest nadczynność tarczycy, może stać się skutkiem przedawkowania hormonów tarczycy, które zostały przepisane przez lekarza, jako środek na leczenie wola prostego lub miąższowego. To także choroba, która występuje jako wstępna faza zapaleń tarczycy.

Zasadniczo to można powiedzieć, iż wszelkie choroby, które dotykają gruczołu tarczowego, to jedne z najczęściej spotykanych chorób, które dotyczą układu wydzielania wewnętrznego. Przeprowadzone badania wskazały, iż występują one znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Oszacowano, iż częstotliwość ta wynosi około siedem do dziesięciu razy więcej. Same choroby dotykające tarczycę mogą polegać na zmianie budowy tego narządu. Może także dochodzić do zaburzeń w zakresie jej funkcjonowaniu. Jeśli dochodzi do zmiany w budowie tego gruczołu, takich jak na przykład guzki tarczycy, lub też w sytuacji, kiedy pojawia się ogólne powiększenie (chodzi wówczas o tak zwane wole), to wówczas nie są to zmiany o nowotworowym charakterze. Nie mają one zbyt groźnych następstw. Jednak jeśli dochodzi do zaburzeń czynności tego narządu, to wówczas może dojść do poważnych upośledzeń całego organizmu.

Charakterystycznym objawem tej choroby jest przede wszystkim spadek masy ciała. Poza tym pojawia się nieregularne lub też podwyższone tętno. Ponadto chorobie towarzyszą objawy takie jak kołatanie serca oraz poty. Do tego zaliczyć należy także biegunki oraz tak zwany „wytrzeszcz oczu”. Z kolei leczenie tej choroby to przede wszystkim próby przywrócenia prawidłowej czynności hormonalnej. Zatem lekarz musi dążyć do zmniejszenia produkcji hormonów. Doskonałym sposobem na to, by produkcję hormonów zmniejszyć lub nawet całkowicie zablokować, jest terapia jodem radioaktywnym. Poza tym choremu dotkniętemu tę chorobą podawać należy leki przeciwtarczycowe, takie jak metyltiouracyl czy metizol. W przypadku, kiedy wywołany przez nadczynność tarczycy guzek w ogóle nie reaguje na terapię jodem, jedynym stosownym wyjściem jest niestety operacja tarczycy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]