Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ dokrewny
odwarstwienie siatkówki
świąd
roponercze
choroby genetyczne
melanodermia
choroby weneryczne
zapalenie dziąseł
sepsa
szkarlatyna
zapalenie zatok
kolka nerkowa
choroba Buergera
jadłowstręt psychiczny
zapalenie spojówek

 

dysplazja stawów biodrowych

Pojęcie medyczne dysplazja stawów biodrowych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dysplazji stawów biodrowych napisana w sposób zrozumiały.

Jeśli kogoś zastanawia to, jaką chorobą jest dysplazja stawów biodrowych, to jest to wrodzona wada stawów biodrowych, której przyczyna nie jest do końca znana. Schorzenie to polega na niedorozwoju panewki stawowej. Warto dodać, że podczas wad wrodzonych jest ona jedną z najczęściej spotykanych u europejczyków, a częściej występuje u noworodków żeńskich.

Poprzez niestabilność tych stawów właśnie, objawia się dysplazja stawów biodrowych. Kiedy dysplazja jest jednostronna, stwierdzić można względne skrócenie kończyny. Innymi objawami tej choroby są zmniejszona ruchomość kończyny, ograniczenie odwodzenia w stawie, zwiększona rotacja wewnętrzna kończyny w stawie uszkodzonym, asymetria fałdów tłuszczowych u noworodka (pachwinowych, udowych, pośladkowych).

Rozpoznanie choroby odbywanie się po odbyciu badania ultrasonografem. Leczenie powinno być rozpoczęte tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Najlepiej jeszcze w pierwszych dniach życia dziecka. Na początku chodzi o utrzymywanie kończyn dolnych w pozycji płodowej. W przypadku braku repozycji dalsze leczenie jest niewskazane, gdyż może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu. Wówczas należy zastosować leczenie operacyjne. Jeżeli dysplazja stawów biodrowych nie będzie leczona, dojdzie do zmian wtórnych, czyli opóźnienia rozwoju jądra kostnienia, a kierunek wzrostu głowy kości udowej ulegnie zmianie, co skutkowało będzie powstaniem biodra koślawego. Następnie, po upływie dłuższego czasu dojdzie do zmian zwyrodnieniowych. Schorzenie to występuje także u zwierząt, które w przypadku jego wystąpienia, będą wymagały wizyty u weterynarza. Na szczęście, nie jest ona zbyt często spotykana, więc nikt nie musi się specjalnie jej obawiać. Z drugiej strony – osoba przezorna jest zawsze ubezpieczona.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]