Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
palce młotkowate
sinubronchitis
zapalenie tchawicy
konwulsje
rak trzonu macicy
rak płuc
węzły chłonne
hipertyreoza
pylica płuc
hemoroidy
przewlekła niewydolność wieńcowa
nerwica depresyjna
bóle kręgosłupa
choroby cywilizacyjne
choroby zębów

 

zespół Downa

Pojęcie medyczne zespół Downa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zespołu Downa napisana w sposób zrozumiały.

Zespół Downa spowodowany przez defekt chromosomów somatycznych. Schorzenie to jest wadą genetyczną, wywołującą nieprawidłowości w organizmie. Za taki stan rzeczy odpowiadania istnienie dodatkowego chromosomu 21. Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa zwiększa się wraz z wiekiem matki. To właśnie kobiety starsze, ok. 40 roku życia są narażone na urodzenie potomka, posiadającego zespół wad wrodzonych. Istnieje również możliwość że zespół Downa zostanie odziedziczony przez dziecko jednak są to niezwykle rzadkie przypadki. Nazwa nieprawidłowości genetycznych jakimi jest zespół Downa wywodzi się od angielskiego lekarza Johna Langdona Downa.

Zespół Downa dotyka wiele osób na całym świecie. Cechy, po których można rozpoznać tą właśnie niepełnosprawność to przede wszystkim spłaszczona potylica, krótkie usta, spłaszczenie profilu twarzy, aplazja zatok czołowych, a także niewielkie małżowiny uszne. Inne wady to także plamki Brushfielda, wąskie szpary powiekowe a także hiperteloryzm oczny. U osób cierpiących na zespół Downa mogą wystąpić również wady słuchu czy wzroku. Najważniejszą cechę stanowi jednak upośledzenie umysłowe.

Osoby dotknięte zespołem Downa nie rozwijają się tak jak ludzie zdrowi, nie posiadający dodatkowego chromosomu. Ich rozwój jest opóźniony, co nie oznacza że nie są one w stanie normalnie funkcjonować. Odpowiednie wsparcie, pomoc w trakcie uczenia się, a także spełnianie jego potrzeb jest w stanie wiele zdziałać dla dziecka. Ważna jest także odpowiednia opieka zdrowotna. Rodzice powinni również pamiętać o zapewnieniu takiemu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Nie istnieją żadne metody leczenia zespołu Downa. Nie można go także określić mianem choroby. To pewna odmienność w ramach rozwoju, która niestety jest nieodwracalna.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]