Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
marskość wątroby
hiperaldosteronizm
nieżyt nosa
skolioza
refluks żołądkowo przełykowy
reumatoidalne zapalenie stawów
botulizm
astma atopowa
kaszak
alergiczny katar
cholera
zapalenie tarczycy
żółtaczka
czerniak
choroby genetyczne

 

zapalenie gruczołu krokowego

Pojęcie medyczne zapalenie gruczołu krokowego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia gruczołu krokowego napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie gruczołu krokowego nazywane inaczej zapaleniem prostaty dotyka coraz większą ilość mężczyzn. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby ok. 50 roku życia. W zależności od przyczyny powstania tej właśnie choroby, zapalenie gruczołu krokowego dzieli się na kilka postaci. Pierwszą z nich jest ostre zapalenie gruczołu krokowego. Chory wówczas miewa problemy podczas oddawania moczu. Taki stan rzeczy spowodowany jest zazwyczaj bakteriami czy wirusami które zaatakowały drogi moczowe.

Inną dolegliwością towarzyszącą przy tego typu zapaleniu może okazać się również gorączka. Nieleczone i zignorowane ostre zapalenie prostaty może się przerodzić w ropień odbytu. Kolejnym rodzajem tego schorzenia jest przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Dodatkowo dzieli się ono na bakteryjne oraz niebakteryjne. W pierwszym przypadku chory odczuwa częstą potrzebę oddawania moczu. Objawy dające się we znaki przy bakteryjnym zapaleniu prostaty to również ból podbrzusza a także uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Ostatnim rodzajem jest przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Osoba cierpiąca na tego typu schorzenie uskarża się problemy z nierównomiernym strumieniem moczu. Zdarza się również że występuje wydzielina z cewki moczowej. Ta postać choroby dotyka więcej niż połowę chorych.

Każdy rodzaj zapalenia gruczołu krokowego nie powinien być w żadnym wypadku lekceważony. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy dokładnie bada się próbkę moczu. Leczenie którejkolwiek z postaci zapalenia prostaty nie jest łatwe. Jeśli chodzi o postać niebakteryjną często dochodzi do nawrotów choroby. W ramach leczenia bakteryjnego zapalenia choremu podawane są środki usuwające drobnoustroje które są bezpośrednią przyczyną choroby. Zażywanie takiego leku powinno trwać nawet przez kilka tygodni.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]