Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie dziąseł
anoreksja
rak jajnika
rak przełyku
cytomegala
dławica sercowa
nerwica natręctw
trądzik
zapalenie języka
kamica nerkowa
objawy ciąży
paradontoza
młodzieńcza kifoza
chirurgia plastyczna
wścieklizna

 

wstrząs urazowy

Pojęcie medyczne wstrząs urazowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wstrząsu urazowego napisana w sposób zrozumiały.

Wstrząs urazowy jest zaburzenie równowagi organizmu poprzez ingerencję z zewnątrz przewyższającą możliwości organizmu do wyrównania jego stanu. Najczęściej jest on wywołany poprzez wypadek bądź inny niefortunny zbieg okoliczności, w którym cierpi nasz organizm. Podczas takie wstrząsu urazowego człowiek najczęściej zachowuje przytomność i pełną świadomość.

Osoby dotknięte takim urazem najczęściej odczuwają uczucie zimna i strachu. W przypadku różnego rodzaju wypadków poszkodowany początkowe może być bardzo podniecony, gdyż nie odczuwa on jeszcze jego skutków. Dzieję się tak głównie, dlatego że w naszym organizmie jest wysoki poziom adrenaliny, która skutecznie uśmierza nawet największy ból. Dopiero, kiedy jej poziom wyrównuje się człowiek słabnie a nawet omdlewa. Takie osoby mogą być wtedy całe zlane potem a ich ciało będzie wyziębnięte. Taki człowiek wtedy przestaje interesować się, co się z nim stało, jego zachowanie jest coraz to bardziej obojętne i otępiałe.

Najważniejsze w takim przypadku jest to, żeby osoba znajdująca się w pobliżu takiego człowieka zachowała zimną krew. Wstrząs urazowy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego jeżeli tylko znajdziemy taką osobę powinniśmy zachować się w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia a następnie zabezpieczyć takiego człowieka. Osoba z wstrząsem może być w danym momencie bardzo roztrzęsiona. Powinniśmy ją jak najszybciej uspokoić i sprawdzić stan jego zdrowia. Najbezpieczniej będzie jak położymy go na wznak usztywniając jego głowę. Następnie powinniśmy zatamować ewentualne miejsca krwawiące. Bardzo istotne w takim przypadku jest kontrolowanie oddechu poszkodowanego. W przypadku jego braku należy przejść do reanimacji. Kiedy przybędą posiłki powinniśmy usunąć się na bok, gdyż ratownicy medyczni mają o wiele większe kwalifikacje niż my.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]