Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie ślinianek
rak oskrzela
gorączka trzydniowa
choroba lokomocyjna
zapalenie gardła
zapalenie najądrza
nadczynność przytarczyc
palce młotkowate
rak jelita grubego
mukowiscydoza
odwarstwienie siatkówki
polio
zapalenie opłucnej
melanodermia
kamica kielichowa

 

uraemia

Pojęcie medyczne uraemia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja uraemii napisana w sposób zrozumiały.

Uraemia to choroba, która występuje także pod innymi nazwami. Chodzi tutaj o Mocznicę i Uremię. Najprościej mówiąc jest to zespół dolegliwości wielonarządowych. Przyczyną ich jest toksyczne ich uszkodzenia, które upośledza przesączanie kłębków nerkowych. Stąd też przyczyną uremii stają się najczęściej te choroby, które prowadzą do niszczenia miąższu nerkowego.

Przyczyny
Wśród przyczyn najczęściej możemy spotkać się ze schorzeniami takimi jak pierwotne lub wtórne glomerulopatie oraz nefropatia cukrzycowa. Bardzo często przyczyn należy doszukiwać się w cewkowo-śródmiąższowych chorobach nerek, naczyń czy w nefropatii nadciśnieniowej. Przyczyna może tkwić również w wielotorbielowatości nerek, a także mieć związek z nowotworami układu moczowego, lub z dną moczanową.

Objawy
Wiele jest objawów, które wskazują na tę chorobę. Wśród tych najczęściej występujących należy wymienić narastającą drażliwość, a także stany takie jak nadpobudliwość lub senność. Przy występowaniu choroby pacjenci skarżą się na uczucie drętwienia oraz kurcze kończyn. Pojawia się także nieustający niesmak w ustach a także nudności i wymioty, a czasami biegunka. Wśród objawów chorzy wymieniają również niedokrwistość a także uporczywe bóle głowy. Możemy mieć także do czynienia z zaburzeniami rytmu pracy serca.
W czasie choroby skóra zmienia się. Staje się sucha i łuszcząca. Dodatkowo pojawiają się na niej wybroczyny. Dodatkowo zapach z ust kojarzy się nam z amoniakiem. Wraz z rozwojem choroby pacjent zapada stopniowo w głęboką śpiączkę.

Leczenie
Chorego pacjenta należy koniecznie umieścić pod ścisłą obserwacją w poradni nefrologicznej. Zadaniem lekarza będzie rozpoczęcie dializoterapii w odpowiednim momencie. Lepiej jest pozostawać pod opieką jednego lekarza. Łatwiej mu będzie zaobserwować objawy wiążące się z pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]