Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak endometrium
migrena
zapalenie tarczycy
krzywica
depresja
listerioza
dusznica bolesna
pokrzywka
dyfteria
kolka nerkowa
bóle kręgosłupa
atopowe zapalenie skóry
oko nadwzroczne
dysfagia
przewlekły katar

 

udar mózgu

Pojęcie medyczne udar mózgu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja udaru mózgu napisana w sposób zrozumiały.

Udar mózgu jest wywołanym przez zmiany naczyniowe zaburzeniem funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Powstaje wtedy, gdy krew nie dopływa do mózgu w odpowiedniej ilości, gdyż napotyka na przeszkodę w postaci zakrzepu. Udar może także powstać w następstwie wylewu krwi do mózgu. Żeby można było mówić o udarze, zmiany powinny trwać co najmniej dobę. Udar jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Udar wynika z zatrzymania krwi do mózgu i objawia się między innymi niedowładami niektórych grup mięśniowych (na przykład ulokowanych na twarzy lub mięśni rąk lub nóg). Niedowłady i porażenia zlokalizowane są zwykle po jednej stronie ciała. Zaburzona może zostać mowa, a u chorego mogą wystąpić poważne trudności z komunikacją, w tym z wypowiadaniem się, a także z rozumieniem tego, co do niego mówi ktoś z otoczenia. Mogą także wystąpić zawroty głowy, trudności z przemieszczaniem się, zaburzenia widzenia. Chory może także odczuwać ból.

Udar może przybrać postać przejściową ( o ile trwa krócej niż dobę), może być odwracalny, jeśli co prawda trwał dłużej niż 24 godziny, ale jego objawy wycofują się przed upływem trzech tygodni ,a wreszcie może też mieć postać nieodwracalną – zmiany nie cofają się, a nawet postępują.

Leczenie zależy od przyczyny udaru. Jeśli udar powstał w wyniku zakrzepu, niezbędne jest zastosowanie środków przeciwzakrzepowych (na przykład heparyny). W późniejszym okresie chorzy także przyjmują leki przeciwzakrzepowe (przede wszystkim aspirynę). Gdy przyczyną udaru było zwężenie tętnic, to zasadne jest przeprowadzenie zabiegów poszerzających zwężenia (np. angioplastyki tętnic mózgowych). Jeśli udar nastąpił jako efekt wylewu krwi do mózgu, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna, dzięki której krew zostanie usunięta, podobnie jak przyczyna krwawienia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]