Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby zawodowe
RDS
CMV
flora bakteryjna
ból zeba
choroby skóry
zapalenie żołądka
athaeroma
chirurgia plastyczna
nerwica dystymiczna
omdlenie
alkoholizm
afta
zapalenie krtani
wady serca

 

torbiel

Pojęcie medyczne torbiel i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja torbiela napisana w sposób zrozumiały.

Torbiele są to po prostu łagodne rodzaje nowotworów. Torbiele mogą powstawać u każdego człowieka bez względu na jego wiek, płeć i z tego względu są one rozpoznawane nawet u dzieci, osób dorosłych, kobiet i mężczyzn. Niestety mogą one również występować praktycznie w każdym miejscu w naszym organizmie.

Wszyscy lekarze podkreślają, że torbiel jest po prostu zamkniętą jamą, która wypełniona jest płynem. Szacuje się, że najczęściej na torbiele zapadają kobiety. Najczęściej są to torbiele jajników. Pod tym względem możemy wyróżnić tak zwane torbiele czynnościowe, które w pewnym stopniu partycypują po prostu w zwykłych i naturalnych czynności jajnika. Do takich torbieli możemy zaliczyć torbiel pęcherzykową lub torbiel ciałka żółtego. U kobiet najbardziej niebezpieczne są tak zwane gruczolako-torbielaki, które to zawierają po prostu litą tkankę. Niestety taka właśnie torbiel nie jest w stanie samoistnie zaniknąć i z biegiem czasu może powstać z niej złośliwy guz.

Torbiele u kobiet powstają najczęściej w następstwie zahamowania pękania dojrzałego już pęcherzyka Graafa. Do takiego stanu doprowadzają najczęściej zaburzenia hormonalne. W takim przypadku występują bóle w podbrzuszu. Najczęstszymi powikłaniami w takim przypadku są trudności z zajściem w ciążę, a nawet bezpłodność.

Torbiele mogą również występować w wątrobie, nerkach, tarczycy, oskrzelach i wielu innych narządach organizmu ludzkiego. Torbiel może być również tak zwaną zmianą wrodzoną, która powstaje w wyniku zaburzeń podczas różnicowania się tkanek lub też migracji niektórych komórek jeszcze w życiu płodowym. Czasami zdarzają się również torbiele będące zmianą pourazową, zmianą zapalną, czy też wynikające z obecności pasożyta w naszym ciele.

Leczenie ściśle uzależnione jest od miejsca umiejscowienia się torbieli, od objawów oraz od przyczyn jej powstania i charakteru zmiany – złośliwa, niezłośliwa. Najczęściej niestety opróżnia się ją podczas zabiegu zwanego punkcją lub też usuwa chirurgicznie. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie wyłącznie środków farmakologicznych do jej usunięcia lub spowodowania jej zaniku. Czasem możliwe jest, że torbiel po prostu samoistnie zaniknie i nie potrzebne będzie jakiekolwiek leczenie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]