Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niedokrwistość
choroba Alzheimera
trzydniówka
atopowe zapalenie skóry
rumień zakaźny
miesiączka
hipotyreoza
alergia
ostuda
astma atopowa
żebra
trądzik
przewlekły nieżyt nosa
chrapanie
osteomalacja

 

sinubronchitis

Pojęcie medyczne sinubronchitis i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja sinubronchitisu napisana w sposób zrozumiały.

Choroba ta występuje również pod inną nazwą, którą jest zespół zatokowo-oskrzelowy.

Objawy
Chyba najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest wieczorny kaszel. Pojawia się on po położeniu się na wznak. Kaszel ten ma swoją przyczynę w związku z odpływaniem do oskrzeli wydzieliny, która zbiera się i zalega w ciągu dnia w zatoce szczękowej.
W chorobie tej wyróżnia się również szereg objawów klinicznych. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim poranne cuchnięcie z ust. Na dolegliwość tę mogą wskazywać także poranne wymioty a także ogólne osłabienie. Pojawić się może również ogólna drażliwość, a także szybkie męczenie się. Co ciekawe płuca osłuchowo mają prawidłową postać.

Przyczyny
Nie znam dokładnych przyczyn powstawania choroby. Panuje jednak przekonanie, iż główna przyczyna tkwi w pojawiającym się w zatokach infekcyjnym procesie zapalnym. Na jego skutek gromadzi się tam duża ilość wydzieliny śluzowo-ropnej, która następnie spływa do gardła, a następnie (w momencie, kiedy już mocno śpimy) kieruje się przez krtań i tchawicę do dolnych dróg oddechowych. Choroba dotyczy przede wszystkim dzieci. Wydzielina, która ścieka, drażni receptory kaszlowe. To wówczas pojawiają się ataki silnego i niezwykle męczącego kaszlu.

Leczenie
Leczenie tego schorzenia jest wskazane. Mało tego, winno ono być wieloczynnikowe Dlatego też w przypadku zespołu zatokowo-oskrzelowego należy stosować poza terapią antybiotykową także leczenie mukolityczne. Dodatkowo lekarze zalecają stosowanie aerozoloterapii oraz podawanie szczepionek, których zadaniem jest stymulowanie układu odpornościowego. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się usunięcie przerośniętych migdałków. Zaleca się przy okazji dodatkowo stosowanie leczenia klimatycznego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]