Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie ślinianek
niepłodność
zapalenie języka
reumatoidalne zapalenie stawów
alergia pokarmowa
rumień zakaźny
mononukleoza
przewlekły nieżyt nosa
anorgazmia
niedoczynność hormonalna jajników
zespół Downa
kamica ksantynowa
udar mózgu
gigantyzm
alergie

 

sinubronchitis

Pojęcie medyczne sinubronchitis i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja sinubronchitisu napisana w sposób zrozumiały.

Choroba ta występuje również pod inną nazwą, którą jest zespół zatokowo-oskrzelowy.

Objawy
Chyba najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest wieczorny kaszel. Pojawia się on po położeniu się na wznak. Kaszel ten ma swoją przyczynę w związku z odpływaniem do oskrzeli wydzieliny, która zbiera się i zalega w ciągu dnia w zatoce szczękowej.
W chorobie tej wyróżnia się również szereg objawów klinicznych. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim poranne cuchnięcie z ust. Na dolegliwość tę mogą wskazywać także poranne wymioty a także ogólne osłabienie. Pojawić się może również ogólna drażliwość, a także szybkie męczenie się. Co ciekawe płuca osłuchowo mają prawidłową postać.

Przyczyny
Nie znam dokładnych przyczyn powstawania choroby. Panuje jednak przekonanie, iż główna przyczyna tkwi w pojawiającym się w zatokach infekcyjnym procesie zapalnym. Na jego skutek gromadzi się tam duża ilość wydzieliny śluzowo-ropnej, która następnie spływa do gardła, a następnie (w momencie, kiedy już mocno śpimy) kieruje się przez krtań i tchawicę do dolnych dróg oddechowych. Choroba dotyczy przede wszystkim dzieci. Wydzielina, która ścieka, drażni receptory kaszlowe. To wówczas pojawiają się ataki silnego i niezwykle męczącego kaszlu.

Leczenie
Leczenie tego schorzenia jest wskazane. Mało tego, winno ono być wieloczynnikowe Dlatego też w przypadku zespołu zatokowo-oskrzelowego należy stosować poza terapią antybiotykową także leczenie mukolityczne. Dodatkowo lekarze zalecają stosowanie aerozoloterapii oraz podawanie szczepionek, których zadaniem jest stymulowanie układu odpornościowego. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się usunięcie przerośniętych migdałków. Zaleca się przy okazji dodatkowo stosowanie leczenia klimatycznego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]