Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
RDS
otospongioza
gonartroza
dni płodne
choroba Plummera
neurologia
miastenia
chłoniak
choroba Scheuermanna
choroby genetyczne
choroba Addisona
choroba niedokrwienna serca
zaćma
czyraki skórne
postrzał i rwa kulszowa

 

refluks żołądkowo przełykowy

Pojęcie medyczne refluks żołądkowo przełykowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja refluksu żołądkowo przełykowego napisana w sposób zrozumiały.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest to schorzenie, które jest bardzo nie przyjemne dla poszkodowanego. Jest to nic innego jak wada naszego układu pokarmowego na odcinku żołądek-przełyk. Taki refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądka. Jest to spowodowane niespranym działaniem zwieracza umieszczonego w dolnej części przełyku. Nie jest to aż tak poważna choroba by zagraża ona naszemu życiu. Jednak jest na tyle dokuczliwa i uciążliwa, że spędza ona sen z powiek niejednemu z nas.

Głównym symptomem refluksu żołądkowo-przełykowego jest prawie zawsze nam towarzysząca zgaga. Nasila się ona praktycznie zawsze po spożyciu jakiegoś posiłku. Dodatkowo odczuwamy pieczenie w okolicy mostka a także nieustanne wrażenie chęci wymiotowania. Czasami możemy także mieć bóle w okolicy piersiowej.

Leczenie tego schorzenia może być dwojakie. A mianowicie zachowawcze i chirurgiczne. To pierwsze polega głównie na podawaniu choremu lekarstw, które mają za zadanie zmniejszenia stężenia kwasu w żołądku. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów to należy przejść do następnego kroku, którym jest operacja. Polega ona na owinięciu dolnej części przełyku. To samo robimy z wpustem i dnem żołądka. Metoda ta jest znana, jaka fundoplikacja Nissena.

Osoby cierpiące na tą przypadłość często próbują samodzielnie się leczyć stosując jakieś zioła cz leki reklamowane w telewizji. Jednak każdy lekarz powie, że tylko leczenie pod okiem specjalisty może doprowadzić do polepszenia naszego zdrowia i samopoczucia. Należy pamiętać także, że w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego powinniśmy stosować odpowiednią dietę i unikać alkoholu. Osoba wyleczona z tej choroby wraca do normalnego życie i diety bez większych ograniczeń żywieniowych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]