Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
bóle kręgosłupa
rak przełyku
przerost migdałów
dur brzuszny
odmrożenia
pylica płuc
katar
kolka niemowlęca
zapalenie gardła
granulocytopenia
zapalenie macicy
otoskleroza
zapalenie cewki moczowej
mobbing
rak gruczołu krokowego

 

rak przełyku

Pojęcie medyczne rak przełyku i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka przełyku napisana w sposób zrozumiały.

Rak przełyku jest to nowotwór złośliwy przełyku, który zazwyczaj objawia się poprzez utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej do żołądka, przez przełyk. Inne objawy to zmniejszenie masy ciała, duszności, kaszel, chrypa, wymioty, ból brzucha, zapalenie płuc czy czkawka. Jeżeli nasze podobojczykowe i szyjne węzły chłonne są powiększone może to oznaczać zaawansowanie tej choroby.
Rak przełyku najczęściej pojawia się w jednym z trzech miejsc: w miejscu rozwidlenia tchawicy, przy przejściu przez rozwór przepony lub przy wejściu do przełyku. Najczęstszym powikłaniem jest przetoka przełykowo- tchawicza, która objawia się kaszlem, gorączką i zapaleniem płuc.
Aby sprawdzić, czy pacjent ma raka przełyku niezbędna jest endoskopia i badanie histopatologiczne pobranego wycinka z przełyku. Do badań dodatkowych zalicza się badanie radiologiczne, tomografię komputerową, czy markery nowotworowe.
Żeby zapobiec pojawieniu się raka przełyku należy spożywać dużo owoców i warzyw, dbać o dobrą masę ciała, nie palić papierosów, ograniczyć spożywanie wysokoprocentowego alkoholu, a przede wszystkim regularnie chodzić na badania lekarskie.
Są różne możliwości leczenia raka przełyku, oczywiście dużo zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Zazwyczaj dla osób, które nie mają przerzutów, stosuje się operację, chemioterapię lub chemioradioterapię.
Rak przełyku stanowi około dwóch procent nowotworów złośliwych. Najwięcej ludzi chorujących na raka przełyku jest w Chinach i ogólnie w Azji. Najczęściej chorującymi osobami są mężczyźni powyżej pięćdziesiątego roku życia. Należy pamiętać, że rak przełyku bardzo wcześnie daje przerzuty, dlatego najbezpieczniej jest wykryć go we wczesnym stadium. Można o to zadbać poprzez badania endoskopowe.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]