Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nietrzymanie moczu
zapalenie tchawicy
hipochondria
niedokrwistość
zapalenie najądrza
wąglik
paradontoza
zapalenia przyzębia
nekrofilia
prostata
kamica nerkowa
choroby zawodowe
listerioza
choroba Hashimoto
anemia

 

pyrosis

Pojęcie medyczne pyrosis i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja pyrosisu napisana w sposób zrozumiały.

Pyrosis to choroba, która doskonale jest znana pod swoją potoczną nazwą. Chodzi tutaj oczywiście o zgagę.

Zgaga to uczucie pieczenia, które występuje tuż za mostkiem. Dolegliwość ta pojawia się przeważnie po zjedzeniu posiłku. Najczęściej staje się ona efektem działalności kwaśnej treści żołądkowej, która podrażnia błonę śluzową przełyku.

Objawy i przyczyny
Praktyka wskazuje na to, że zgaga wywoływana jest przede wszystkim przez słodycze, bowiem zawierają one naprawdę duże ilości tłuszczu. Przyczyna tkwić może również w zjadaniu zbyt dużych ilości ostrych i kwaśnych potraw, a także przez nadmierne spożywanie alkoholu. Duże znaczenie ma także sposób samego jedzenia czy picia. Jeśli spożywamy naprawdę duże posiłki, to wówczas ściany żołądka rozciągają się za szybko. Pojawia się także nadmierne wydzielanie zgagotwórczego kwasu solnego. Prawie tak samo jest w przypadku zbyt szybkiego wypijania gazowanego napoju. Wówczas do żołądka dostaje się zdecydowanie za dużo powietrza, co skutkuje nadmiernym rozdymaniem.

W sytuacji, kiedy zgaga dopadnie nas w pozycji leżącej, bardzo często ulgę można osiągnąć poprzez podłożenie kilku poduszek pod głowę. Można również przyjąć pozycję siedzącą. Nie można jednak doprowadzić do tego, aby na szyi powstały przeciążenia. W celach profilaktycznych zaleca się osobom z tym problemem najprostsze rozwiązanie, jakim jest unikanie pewnych rodzajów pokarmów. Nie zaleca się spożywania ich przede wszystkim przed zaśnięciem. W ten sposób można uniknąć przyszłych ataków.

Leczenie
Leczyć zgagę można również za pośrednictwem farmakologii. Tutaj stosuje się przede wszystkim leki przeciwkwasowe. Lekarze przepisują leki w postaci antagonistów receptorów H2 jak również inhibitorów pomp protonowych. Do tego dieta. Restrykcje w niej są bardzo ważne. Okazuje się bowiem, że w około 90-95% przypadków dolegliwości związane ze zgagą pojawiają się w związku z przyjmowaniem specyficznych pokarmów.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]