Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
odma opłucnej
influenza
zaburzenia psychosomatyczne
alkoholizm
niedoczynność tarczycy
zapalenie macicy
rzęsistkowica
cytologia
choroba zawodowa
fobia społeczna
nerwica hipochondryczna
cysta
prostata
choroba Addisona
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

 

przewlekły nieżyt nosa

Pojęcie medyczne przewlekły nieżyt nosa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja przewlekłego nieżytu nosa napisana w sposób zrozumiały.

Przewlekły nieżyt nosa powstaje z reguły w wyniku częstych infekcji pochodzenia wirusowego i bakteryjnego zarówno samego nosa jak i zatok położonych w jego sąsiedztwie.

Do objawów przewlekłego nieżytu nosa należy przede wszystkim śluzowa lub ropno-śluzowa wydzielina, która utrzymuje się w przypadku przewlekłego nieżytu znacznie dłużej niż zwykły katar. Wydzielina i obrzęk śluzówki nosa powoduje, że chory zmuszony jest oddychać nieprawidłowo - przez usta, co dodatkowo zwiększa ryzyko powstawania infekcji. W wyniku długo utrzymującego się schorzenia chory może doznać także upośledzenia powonienia. W przebiegu przewlekłego nieżytu nosa mogą także pojawić się polipy, które dodatkowo zwiększają niedrożność nosa i to z obydwu stron – mówimy wtedy o przerostowym przewlekłym nieżycie nosa. Przewlekły nieżyt nosa może mieć także postać zanikową – nazwa ta pochodzi od zanikania śluzówki nosa, jaka ma miejsce w przebiegu tego schorzenia.

Leczenie sprowadza się przede wszystkim do dbałości o utrzymanie lub przywrócenie drożności nosa, a więc usuwanie wydzieliny oraz w razie potrzeby nawilżanie śluzówki nosa. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa może być także chirurgiczne - polegające na przywróceniu drożności nosa poprzez pozbycie się niekorzystnych zmian.

Aby zapobiec pojawieniu się przewlekłego nieżytu nosa należy unikać kontaktu z osobami cierpiącymi na to schorzenie oraz na zwykły katar. Wskazane jest także unikanie ekspozycji na działanie i zapach niektórych substancji chemicznych. Należy także utrzymywać właściwą wilgotność w pomieszczeniach, w których się przebywa. W przypadku, gdy występowanie przewlekłego nieżytu nosa ma związek z warunkami mieszkania lub pracy, należy zastanowić się nad ograniczeniem szkodliwych czynników do minimum, w tym na przykład nad zmianą miejsca pracy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]