Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niedokrwistość
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
rak przełyku
choroby serca
gorączka
chirurgia plastyczna
rak odbytnicy
oparzenia
SARS
mocznica
nagła głuchota
choroba glutenowa
choroba zawodowa
marskość wątroby
rak żołądka

 

postrzał i rwa kulszowa

Pojęcie medyczne postrzał i rwa kulszowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja postrzału i rwy kulszowej napisana w sposób zrozumiały.

Rwa kulszowa to choroba, którą bardzo często myli się właśnie z postrzałem. Dzieje się tak dlatego, iż oba schorzenia dają podobne objawy. Warto wiedzieć, że w przypadku postrzału mamy do czynienia z nagłym i silnym bólem w krzyżu. Towarzyszy on nam zwykle przy pochylaniu się lub gwałtownym wyprostowywaniu. Zresztą wykonywanie jakichkolwiek ruchów czy dźwiganie stają się powodem bólu. Do tego w momencie kaszlu czy kichania dolegliwości te jeszcze dodatkowo się nasilają. Z kolei w przypadku rwy kulszowej można mówić o podobnych objawach. Jednak tutaj bóle umiejscowione są głębiej w okolicy krzyżowej. Dodatkowo ból promieniuje wzdłuż bocznej i tylnej powierzchni uda. Może zaatakować całe kończyny. Często zdarza się tak, że rwa wiąże się z wystąpieniem niedowładów.

Przyczyny i powikłania
Przyczyny tych schorzeń wiążą się z przemieszczeniem w obrębie tarczki międzykręgowej. Chodzi tutaj o nic innego jak dysk, jego przesunięcie czy wypadnięcie. Przyczyna może również tkwić w wypadnięciu jądra galaretowatego. Zwykle w celu ochrony przed bólem chory przyjmuje postawę, która dodatkowo zwiększa wysiłek mięśniowy, na skutek czego może dochodzić do trwałego uszkodzenia nerwów.

Leczenie
Leczenie w przypadku obu tych dolegliwości jest zalecane. Są to swoiste sygnały do tego, żeby bardziej skupić się równowadze organizmu, a w szczególności pomiędzy jego napięciem a odprężeniem. Na początku zawsze stosuje się leczenie fizykalne. Chodzi tutaj oczywiście o zabiegi takie jak masaż oraz zawijanie borowinowe. Jeśli dojdzie już do wystąpienia ostrych dolegliwości, to zaleca się stosowanie ukierunkowanej gimnastyki leczniczej kręgosłupa. Niektórzy zalecają stosowanie także akupunktury. Czasem zabiegi te okazują się być niewystarczające, wówczas w celu złagodzenia bólu stosuje się leki przeciwbólowe oraz rozluźniające mięśnie. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]