Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
tężec
czerniak
klatka piersiowa
zapalenie języka
zapalenie opłucnej
udar mózgu
choroby serca
głuchota starcza
jadłowstręt psychiczny
cisawica
pyrosis
polipy przewodu pokarmowego
mukowiscydoza
nerwica neurasteniczna
prosaki

 

ostra białaczka szpikowa

Pojęcie medyczne ostra białaczka szpikowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ostrej białaczki szpikowej napisana w sposób zrozumiały.

Ostra białaczka szpikowa to choroba, która występuje również pod nazwą Acute myelogenous leukemia czyli w skrócie AML.

Jeśli mamy do czynienia z białaczką, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to złośliwy nowotwór. Dotyczy on komórek hematopoetycznych. Pojawia się on w związku z układowym, rozsianym oraz autonomicznym rozrostem jednego klonu leukocytów. Dochodzi wówczas do wysiewu ze szpiku do krwi zmienionych poprzez nowotwór niedojrzałych komórek, które noszą nazwę blastów. Ostra białaczka szpikowa ma związek z nabytym (ale nie dziedzicznym) uszkodzeniem DNA szpiku kostnego.

Objawy
Ostra białaczka szpikowa może przybierać różnorodne formy. W zasadzie wyróżnia się siedem różnych wzorów komórek krwi. W większości przypadków pojawiają się objawy takie jak ogóle osłabienie, którym dodatkowo towarzyszą nocne poty i gorączka. U chorych można zaobserwować bladą cerę. Takie osoby bardzo szybko i łatwo się męczą. Każdemu wysiłkowi fizycznemu towarzyszy duszność. Pojawiają się również epizody w postaci krwawień. Krwawienia z kolei wiążą się z niskim poziomem płytek krwi. Bardzo często chorzy uskarżają się na to, że pojawiają się u nich siniaki bez wyraźnej przyczyny.
Dodatkowo możemy mieć do czynienia z objawami takimi jak przerostowe zapalenie dziąseł a także odczuwanie dyskomfortu w okolicy kości i stawów.

Leczenie
Chorobę oczywiście należy leczyć i to najszybciej jak się tylko da. Im wcześniej wykryje się i prawidłowo zdiagnozuje chorobę, tym lepiej. Główny cel leczenia pacjentów to doprowadzenie do remisji choroby. Nie jest to najłatwiejsze zadanie. Większość pacjentów potrzebuje do tego celu stosować intensywną chemioterapię. Możliwe jest jednak osiągnięcie całkowitej remisji. Choroba jest naprawdę poważna, więc nie wolno nam jej bagatelizować.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]