Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
immunoterapia
dyfteria
drgawki
nowotwór
niedoczynność hormonalna jajników
konflikt matczyno płodowy
nadwrażliwość pokarmowa
jaskra
biegunka
wzdęcia
zapalenie nerek
zapalenia dróg oddechowych
torbielowatość nerek
nerwica hipochondryczna
półpasiec

 

oko nadwzroczne

Pojęcie medyczne oko nadwzroczne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja oka nadwzrocznego napisana w sposób zrozumiały.

Jest to druga wada wzroku obok tzw. krótkowzroczności, jest wynikiem zbyt bardzo krótkiej gałki oka w stosunku do jego siły łamiącej układu optycznego oka, czyli rogówki w stosunku do jego długości. Promienie równoległe, które powinny być w siatkówce znajdują się niestety za siatkówką. Może to przede wszystkim zazwyczaj prowadzić do różnych skutków, na przykład u bardzo małych dzieci, jeśli się tego nie leczy, można doprowadzić niestety do zeza akomodacyjnego.

Warto również wspomnieć, iż należy wtedy zapisać malucha do okulisty, jeśli jest jakakolwiek szansa na wyleczenie nadwzrocza. Bardzo ostre widzenie zależy od wielkości wady. Im mniejsza wada tym wyraźniej się widzi, jeśli jednak jest to nasilenie trzeba się liczyć z tym, że wzrok nie będzie już niestety tak bardzo idealny. Otóż zazwyczaj oko dla każdego człowieka jest bardzo ważnym jak również wspierającym narządem, dlatego trzeba o niego zadbać oraz też w razie potrzeby leczyć. Zazwyczaj do nadwzroczności stosuję się okulary korekcyjne lub wygodniejsze soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające a ich moc optyczną podaję się w dioptriach.

Oczywiście u dzieci trudniej jest zaakceptować taką formę pomocy widzenia. Znane na świecie są również zabiegi operacyjne, a jak operacja to wiadomo, niesie ze sobą zawsze jakieś ryzyko. Wyróżnia się nadwzroczność utajoną, która zazwyczaj bardzo często występuję u osób kończących czterdziesty rok życia oraz starczą. Jeśli chodzi o tą pierwszą to już nie ma tak ostrego widzenia, jak również moc optyczna zanika. Jednak u dzieci elastyczność soczewek jest wielka. Natomiast ta druga, nie należy ją mylić ze starością, ponieważ dzięki temu może dojść do znacznie lepszego u człowieka widzenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]