Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
układ krwionośny
niedoczynność tarczycy
krwiak
odma opłucnej
neuropatia
zapalenie mózgu
nerwica depresyjna
próchnica zębów
zaspół nerczycowy
cysta naskórkowa
stłuczenie mózgu
choroba piąta
wady serca
choroba Heinego i Medina
nerwica wegetatywna

 

nerwica neurasteniczna

Pojęcie medyczne nerwica neurasteniczna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy neurastenicznej napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica neurasteniczna oznacza nic innego jak tylko stan psychiczny i fizyczny wywołany wyczerpaniem komórek nerwowych w wyniku braku czynników odżywczych. Najczęstszymi objawami tego rodzaju nerwicy jest po prostu osłabienie i drażliwość. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tejże nerwicy. W pierwszym przypadku dominującym objawem jest ogólne osłabienie organizmu, uczucie znużenia psychicznego i tak zwanej niewydolności psychofizycznej. Jest to tak zwana forma hiposteniczna nerwicy. Druga jej forma jest nazywana hiperstenią i jej objawami są przede wszystkim drażliwość, zwiększona pobudliwość, zmienność nastroju oraz ogólne zniecierpliwienie i wewnętrzne napięcie. Do tego występują zaburzenia snu, które dodatkowo wzmacniają objawy chorobowe.

Typowe objawy nerwicy neurastenicznej to ciągłe zmęczenie i drażliwość. Do tego występują również takie dolegliwości jak bóle mięśniowe lędźwiowo-krzyżowe, bóle głowy, bóle brzucha, u mężczyzn najczęściej pojawia się również zaburzenie potencji – bardzo często jest to impotencja, wytrysk bez wzwodu lub przedwczesny wytrysk, natomiast u kobiet może wystąpić oziębłość, pochwica, brak orgazmu podczas stosunku płciowego lub bolesne miesiączki. W przypadku tej choroby chory odczuwa fizyczne wyczerpanie, które szczególnie jest silne tuż po przebudzeniu. Może również wystąpić nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, obniżenie tak zwanych funkcji poznawczych i efektywności działania, bóle głowy, wzmożona potliwość, napięcie mięśni, nierównomierne tętno i ciśnienie krwi.

Jeśli chodzi o przyczyny choroby, to mogą nimi być zarówno urazy organiczne jak i psychiczne. Bardzo często pojawić się ona na skutek długotrwałych napięć, stresu i wyczerpania pracą lub też konfliktów. Spotyka się równie pojawienie się objawów nerwicowych po upojeniu alkoholowym, w przebiegu chorób zakaźnych, infekcyjnych, jak również somatycznych, a także w wyniku działania substancji toksycznych. Często sprzyja temu niewłaściwe odżywianie i środowisko pracy lub życia – nadmierny hałas.

Leczenie nerwicy neurastenicznej polega głównie na dużej ilości wypoczynku połączonego ze zmianą środowiska oraz odpowiednią fizykoterapię. Nerwica ta dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn bez względu na wiek i status materialny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]