Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gorączka trzydniowa
choroba Heinego i Medina
furuncle
przepuklina pachwinowa
krwiak
rozedma płuc
choroby jelita grubego
dychawica oskrzelowa
angina
osteoporoza
choroba Parkinsona
zaburzenia psychosomatyczne
drżączka poraźna
krwioplucie
polipy przewodu pokarmowego

 

myopia

Pojęcie medyczne myopia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja myopii napisana w sposób zrozumiały.

Słowo myopia pochodzi z języka greckiego ( myopia= mrużyć). Potocznie tę chorobę nazywa się krótkowzrocznością. Jest to najbardziej popularna wada oczu.

Przy krótkowzroczności człowiek nie widzi wyraźnie, obraz jest rozmazany. Aby temu zapobiec, krótkowidz przybliża do oczu przedmiot, który chce lepiej zobaczyć. Krótkowzroczność łatwo jest wykryć, ponieważ osoby z taką wadą wzroku mrużą oczy, aby móc lepiej dostrzec pewne elementy.

Krótkowzroczność można leczyć na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest oczywiście noszenie okularów korekcyjnych. Dla tych, którzy źle czują się w okularach, jest inne rozwiązanie- noszenie soczewek kontaktowych. Istnieje też trzecia możliwość walki z krótkowzrocznością. Można zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Ma on bardzo dużą skuteczność, jednak jest spore ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Krótkowzroczność ma różne rodzaje i stopnie. Jeśli chodzi o rodzaje krótkowzroczności, możemy wymienić krótkowzroczność osiową, refrakcyjną i krzywiznową. Myopia osiowa jest najczęściej spotykaną wadą wzroku, pojawia się ona w okresie dojrzewania płciowego, a ostateczny poziom osiąga do trzydziestego roku życia. Myopia refrakcyjna zazwyczaj pojawia się w wyniku cukrzycy, a krótkowzroczność krzywiznowa jest efektem zbyt wypukłej rogówki lub soczewki oka. Stopni krótkowzroczności jest trzy: krótkowzroczność niska( do -3 dioptrii), średnia ( 3-7 dioptrii) i wysoka ( od 7 dioptrii).

Na krótkowzroczność cierpi około trzydziestu procent Europejczyków, z kolei u Azjatów jest to bardzo popularna wada, ponieważ dotyczy około sześćdziesięciu procent społeczeństwa. Jeśli przedmioty, które są od nas oddalone, widzimy jakby przez mgłę, jest duże prawdopodobieństwo, że mamy wadę wzroku- krótkowzroczność. W takim przypadku powinniśmy skonsultować się z okulistą.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]