Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
alergie
płonica
wodonercze
krwiak opłucnej
kurcz
choroba Hashimoto
RDS
zespół Conna
wrzód weneryczny
narkomania
dusznica bolesna
zapalenie trzustki
wścieklizna
shopoholizm
toksoplazmoza

 

krwawiączka A i B

Pojęcie medyczne krwawiączka A i B i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krwawiączki A i B napisana w sposób zrozumiały.

Krwawiączka A i B to choroba, która występuje również pod nazwą Hemofilia A i B. Hemofilia to nic innego, jak skaza krwotoczna. W przypadku osób chorych na hemofilię nie chodzi o to, że krwawią one szybciej niż pozostałe osoby. Problem jest w tym, iż krwawią one znacznie dłużej. U chorych na hemofilię nie pojawia się bowiem wystarczająca ilość składników związanych z krzepnięciem.

Hemofilia jest chorobą, którą przeważnie się dziedziczy. Zdarzają się jednak przypadki, w których choroba pojawia się u osoby, w rodzinie której nigdy nikt nie zapadł na tę chorobę. Tak dzieje się w mniej więcej 30% przypadków. Dochodzi wówczas do mutacji genu czynnika krzepnięcia. Nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje, że organizm człowieka nagle zaczyna masowo produkować przeciwciała przeciwko czynnikom krzepnięcia krwi. Choroba bardzo często pojawia się u kobiet w okresie ciąży. Dotyczy także osób, które cierpią na choroby auto-immunologiczne a także u ludzi w podeszłym wieku.

Objawy w przypadku wystąpienia hemofilii A i B są praktycznie takie same. Mamy tutaj do czynienia z pojawianiem się dużych siniaków. Poza tym pojawiają się krwawienia do stawów kolanowych, a także stawów skokowych i łokciowych. Choroba niesie ze sobą także samoistne krwawienia bez przyczyny, a także długotrwałe krwawienia po zranieniu czy nawet po zwykłym wyrwaniu zęba.

Ryzyko zachorowania na hemofilię może mieć podłoże rodzinne. Jeśli choroba występuje wśród krewnych, to wówczas ryzyko zachorowania wzrasta. Taka osoba może bowiem już być nosicielem uszkodzonego genu, który odpowiada za taką chorobę. Dlatego też jeśli ma się takich krewnych, to warto skontaktować się z poradnią chorób genetycznych. Będzie można tam uzyskać informację na przykład w zakresie prawdopodobieństwa urodzenia się zdrowego dziecka u chorych rodziców.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]