Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
włókniak miękki
krwiak opłucnej
zespół Conna
wrzody żołądka i dwunastnicy
osteoporoza
menorrhagia
wstrząs mózgu
torbiel jajnika
płonica
nerwica hipochondryczna
rumień zakaźny
zespół Downa
zapalenie języka
nekrofilia
torbielowatość nerek

 

kretynizm

Pojęcie medyczne kretynizm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kretynizmu napisana w sposób zrozumiały.

Kretynizm - termin używany kiedyś na określenie upośledzenia umysłowego powstającego w wyniku wrodzonego zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Aktualnie stosowana nazwa to: wrodzony zespół niedoboru jodu. Braki jodu w okresie rozwoju płodu oraz na wczesnym etapie dzieciństwa przekładają się na poważne zaburzenia rozwoju psychicznego i fizycznego jednostki. Także źle leczona nadczynność tarczycy prowadzi do rodzenia przez matki chorych dzieci.

Nasilenie objawów kretynizmu uzależnione jest w znacznym zakresie od stopnia niedoborów jodu wynikającego z uszkodzenia gruczołu tarczycy. Funkcjonowanie intelektualne osób cierpiących na kretynizm plasuje się znacznie poniżej normy. W wyglądzie osób dotkniętych chorobą widoczny jest bardzo niski wzrost, wręcz karłowatość oraz skłonności do nadwagi, mimo braku apetytu. Układ trawienny osób dotkniętych kretynizmem funkcjonuje nieprawidłowo, częste są zaburzenia trawienia i zaparcia. Występują zmiany w wyglądzie włosów i paznokci. Jednostki dotknięte zaburzeniem są apatyczne, uskarżają się na brak energii. Mają także zahamowany popęd płciowy.

Kretynizmowi zapobiega się przede wszystkim poprzez uzupełnianie niedoborów jodu w diecie osób, które mieszkają w miejscach, gdzie brakuje tego pierwiastka. Zwłaszcza żywność spożywana przez kobiety w ciąży powinna zawierać jod. Niedobory jodu można uzupełniać poprzez używanie do solenia pokarmów soli jodowanej. Choroba leczona jest za pomocą podawania jodu oraz stosowania terapii hormonalnej, zarówno za pomocą syntetycznych hormonów jak i preparatów z gruczołu tarczowego. Jednak jeśli u jednostki występują zaburzenia charakterystyczne dla kretynizmu, to mają one charakter nieodwracalny, choć wczesne wykrycie choroby daje szansę uzyskania pewnych wyników.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]