Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
młodzieńcza kifoza
choroba Alzheimera
borelioza
nadciśnienie tętnicze
rak gruczołu krokowego
zgaga
zaćma
ropniak opłucnej
nadkrwistość
myopia
zaburzenia równowagi
oczopląs
miesiączka
polipy przewodu pokarmowego
odra

 

kłykciny kończyste

Pojęcie medyczne kłykciny kończyste i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kłykcin kończystych napisana w sposób zrozumiały.

Kłykciny kończyste zwane także brodawkami płciowymi są chorobą o podłożu wirusowym. Jest to choroba weneryczna, którą powoduje wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Mamy bardzo dużą liczbę tego typu wirusów, około 100. Nie każde zakażenie tym wirusem musi powodować powstanie kłykcin kończystych. Jedne z nich powodują jedynie bardzo łagodnie zmiany na skórze, część powoduje kłykciny, a ta najbardziej niebezpieczna część może powodować raka szyjki macicy. Ekstremalnym stadium tej choroby są brodawki płciowe, które pojawiają się w okolicach narządów płciowych, mogą one tworzyć olbrzymie i nieestetyczne twory.

Główną przyczyną tej choroby jest kontakt płciowy, z osobą ,która jest nosicielem tego wirusa. A za podstawowy nośnik tej choroby płciowej uznaje się wyżej wspomnianego wirusa. Objawy tej choroby są różne, determinuje je przede wszystkim rodzaj i specyfika wirusa jakim chory jest zarażony. Może być taka sytuacja, że nie ma żadnych objawów tej choroby, jedynie drobne zmiany na skórze. Jednak nie da się nie zauważyć zmian w postaci kłykcin w okolicach pochwy, sromu czy odbytu u mężczyzn w okolicach napletka. Kłykciny da się zauważyć przysłowiowym gołym okiem i należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie zależy od stadium rozwoju kłykcin, przede wszystkim stosuje się specjalne maści, które hamują podziały komórkowe wirusa. Często stosuje się także terapię przy pomocy lasera czy nawet krioterapię. Często takie potraktowanie choroby wiąże się z całkowitym pozbyciem się wirusa jak i przykrych objawów. Jednak czasami zdarza się tak, że choroba nawraca, dlatego osoby, które miały tego typu problem muszą być pod konsultacją lekarską. Bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ jest to choroba o podłożu nabytym dlatego tak ważne jest stosowanie prezerwatyw w stosunkach płciowych, zwłaszcza w kontaktach z przypadkowymi osobami .U mężczyzn ta choroba powoduje powstawanie stulejki czy załupka, który utrudnia zarówno oddawanie moczu jak i kontakty płciowe. U kobiet nieleczone kłykciny kończyste są jedną z najbardziej powszechnych przyczyn raka szyjki macicy, mogą powodować także u obu płci znaczne problemy związane z oddawaniem moczu. dlatego tak ważne jest ich wczesne wykrycie. Jak w przypadku większości chorób o charakterze wenerycznym, płciowym, bardzo ważnym aspektem jest także dokładne dbanie o higienę intymną.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]