Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
choroby mięśni
nerwica depresyjna
rak przełyku
kamica moczanowa
dyfteria
zespół Downa
wścieklizna
dysplazja stawów biodrowych
zapalenie wątroby
rak nerki
testotoksykoza
skolioza
uremia
osteoporoza
krótkowzroczność

 

klimakterium

Pojęcie medyczne klimakterium i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja klimakterium napisana w sposób zrozumiały.

Klimakterium do dolegliwość, która występuje wyłącznie u pań. Funkcjonuje także pod innymi nazwami, wśród których należy wymienić przede wszystkim menopauzę oraz przekwitanie. To etap, który pojawia się w momencie zakończenia przez kobietę okresu prokreacyjnego, ale jeszcze przed rozpoczęciem procesu starzenia się.

Klimakterium to bardzo trudny dla kobiety czas. W jej ciele zaczynają zachodzić zmiany, na które nie można mieć żadnego wpływu. Przede wszystkim dochodzi do wygaśnięcia czynności jajników. Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, a po pewnym czasie dochodzi do całkowitego jej zaniku. Dzieje się tak na skutek spadku poziomu hormonów płciowych.

Takim zmianom nie można w żaden sposób zapobiegać- to normalna część życia kobiety. Każda kobieta będzie musiała przejść przez to mniej więcej w okresie pomiędzy 44 a 55 rokiem życia. Zaburzenia miesiączki to zaledwie jeden z objawów tego stanu. Poza tym pojawiają się u kobiet w tym wieku bardzo częste napady gorąca, obfite pocenie się nocą oraz kłopoty z zasypianiem. Panie skarżą się także na bóle głowy, ogólne zmęczenie oraz zawroty głowy. Kobiety przechodzące klimakterium są nerwowe, przygnębione, nie potrafią cieszyć się z życia oraz mają problemy z pamięcią. Znacznie wzrasta wówczas ryzyko zapadania na choroby takie jak osteoporoza, nowotwory piersi czy tez otyłość i infekcje.

Takiego stanu rzeczy nie da się niestety uniknąć. Można jednak opóźnić ten moment w czasie, jak również starać się łagodzić jego objawy. Kobietom zaleca się zdrowy tryb życia, dużo ruchu, właściwą dietę oraz uprawianie sportów. Przydaje się także bardzo oparcie, jakie może zapewnić rodzina- zrozumienie ze strony najbliższych pozwala przetrwać ciężkie chwile. Możliwe jest także leczenie farmakologiczne. W terapii podaje się przede wszystkim hormony.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]