Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
schizofrenia
nowotwory
kamica cewkowa
nowotwór
świąd
otospongioza
botulizm
katar
niewydolność krążenia
matołectwo
drżączka poraźna
hipertyreoza
układ kostny
kolka jelitowa
choroba Pfeiffera

 

choroba z Lyme

Pojęcie medyczne choroba z Lyme i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby z Lyme napisana w sposób zrozumiały.

Choroba z Lyme występuje również pod innymi nazwami. Chodzi tutaj o Boreliozę oraz Krętkowicę kleszczową. Jak się nietrudno domyśleć choroba ta wywoływana jest przez kleszcze. Dojrzałe i zapłodnione samice kleszczy w celu złożenia jajeczek muszą napić się krwi zwierzęcia lub człowieka. W tym celu wczepiają się w ich skórę. Po takim wczepieniu się kleszcza jego ślina przedostaje się przez skórę do organizmu żywiciela.

Objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem początku choroby są zmiany skórne. Pierwsza faza to mniej więcej miesiąc od ukłucia. W miejscu ukłucia powstaje czerwona plama. Dodatkowo może pojawić się gorączka a także bóle głowy. Spotkać się można także z bólami stawów oraz mięsni, a także ze sztywnością karku. Często ma miejsce także powiększenie węzłów chłonnych.
Drugi okres choroby to objawy narządowe. Dochodzi do nich w kolejnych miesiącach po ukąszeniu. Dzieje się tak na skutek rozprzestrzeniania krętków drogą krwionośną. W tym okresie choroby pojawiają się przede wszystkim objawy ogólnego złego samopoczucia. Dodatkowo chorzy uskarżają się na napadowe bóle stawowo-mięśniowe. Dochodzi także bardzo często do porażenia nerwów rdzeniowych a także nerwu twarzowego. Pojawiają się również zaburzenia rytmu serca.
Ostatni trzeci okres to czas, w którym po kilku miesiącach objawy choroby zaczynają przyjmować formę zmian przewlekłych.

Leczenie
Jeśli chodzi o leczenie, to należy tutaj przede wszystkim wspomnieć o dostępnej na terenie naszego kraju szczepionce przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu. Ta szczepionka nosi nazwę FSME-IMMUN Inject. Znajduje się w niej oczyszczony antygen zabitego wirusa kleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózgu. Wirus ten został wyizolowany ze specjalnego szczepu w Austrii.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]