Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica kielichowa
cisawica
depresja
rak jajnika
choroba lokomocyjna
cysta naskórkowa
zanik kostny
choroba Plummera
przyzębica
trądzik
rumień nagły
mocznica
odma opłucnej
nadciśnienie tętnicze
rak oskrzela

 

choroba tarczycy

Pojęcie medyczne choroba tarczycy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby tarczycy napisana w sposób zrozumiały.

Choroby tarczycy są dość łatwo diagnozowane. Najczęściej mamy do czynienia z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Każda z tych chorób charakteryzuje się zupełnie innymi objawami, ale są one dość łatwo rozpoznawalne przez lekarzy.

Niedoczynność tarczycy jak sama nazwa wskazuje polega na niedoborze hormonu tarczycy w organizmie. Charakterystycznymi objawami niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała. Poza tym chory jest najczęściej zmęczony, osłabiony, towarzyszy mu ciągłe uczucie chłodu. Skóra osoby chorej na niedoczynność rogowacieje, staje się sucha i matowa. Poza tym charakterystycznymi objawami jest również obniżenie sprawności intelektualnej. Leczenie niedoczynności polega na doustnym przyjmowaniu leków dozujących brakujący hormon.

Nadczynność tarczycy jest natomiast chorobą, która ma przeciwstawne symptomy. Przede wszystkim nadczynność charakteryzuje się nadmiarem hormonów tarczycy w organizmie człowieka. Jej objawy to nagły spadek masy ciała, podenerwowanie, drżenie rąk, nadmierna potliwość. Poza tym chory odczuwa napady gorąca, duszności oraz kołatanie serca. Leczenie może być na kilku poziomach. Często jednak dochodzi jednak do interwencji chirurgicznej i konieczne jest usunięcie części tarczycy.

Choroby tarczycy najczęściej dotykają kobiet. Jest to o tyle groźne, że bardzo często prowadzi do problemów z zajściem w ciążę. Dlatego też lekarze zalecają kobietom planującym potomstwo wykonanie badań pod tym kątem. Przyczyny tych chorób mogą być różne. Ważne jest natomiast szybka konsultacja z lekarzem w razie zauważenia u siebie nietypowych objawów. Profilaktyka jednak powinna być ponad wszystko. Nie tylko w zakresie chorób tarczycy, ale w ogóle w zakresie całego zdrowia. Zdrowie bowiem jest najważniejsze.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]