Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
pneumonia
różyca
choroba Hashimoto
ostra białaczka szpikowa
skolioza
choroba Pfeiffera
czkawka
nowotwory
zapalenie jądra
wodonercze
niedomoga mięśniowa
autyzm
nerwica serca
marskość wątroby
gonartroza

 

choroba piąta

Pojęcie medyczne choroba piąta i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby piątej napisana w sposób zrozumiały.

Choroba piąta znana jest raczej pod inną nazwą. Jest to mianowicie rumień zakaźny. Choroba piąta jest zakaźną chorobą wirusową. Jest przebieg jest ostry. Wywołuje ją parvowirus B 19V. Wirus ten rozwija się w czerwonych ciałkach krwi. Stać się może bezpośrednią przyczyną anemii. Choroba ta najczęściej dotyczy kilkuletnich dzieci oraz niemowląt. Okres, w którym choroba się wylęga, to około dwa tygodnie.

Objawy
W zasadzie nie pojawiają się tutaj żadne objawy. Jeśli nawet pojawi się gorączka, to jest ona bardzo mała. Jedyny charakterystyczny dla tej choroby objaw to wysypka, którą określa się mianem girlando wata. Wysypka ta w początkowym okresie ma charakter ostro odgraniczonego rumienia. Rumień przeważnie pojawia się na policzkach. Jest dość charakterystyczny, ponieważ przyjmuje on kształt motyla.

Rumień przeważnie ma kolor sinoczerwony. Wygląda to tak, jakby dziecko zostało spoliczkowane. Kilka dni później wysypka zaczyna pojawiać się również na kończynach górnych oraz dolnych. Zajmuje również tułów i pośladki. Bardzo często jest ona swędząca. Zwykle wysypka utrzymuje się przez 11 dni. Potem ustępuje. Bardzo często pojawiają się jej nawroty. Nie pojawia się złuszczanie skóry i blizny.

Choroba ta pojawić się może także u dorosłych. Tutaj niestety możemy mieć do czynienia ze znacznie ostrzejszym przebiegiem. Rumień może utrzymywać się nawet do miesiąca. Dodatkowo objawia się on zapaleniem i bólami stawów bioder. Dotknąć może także kolan, nadgarstków, dłoni oraz stóp.

Leczenie
Ciężko jest w tym przypadku mówić o jakimkolwiek leczeniu, ponieważ nie ma leczenia jako takiego. Jednak w przypadku dzieci, u których dodatkowo pojawiają się zaburzenia immunologiczne lub przewlekła niedokrwistość, należy podawać immunoglobulinę. Dodatkowo w stosunku do każdego pacjenta można też podawać leki, których zadaniem jest łagodzenie swędzenia. Zaleca się także, aby chora osoba została odizolowana od otoczenia na mniej więcej tydzień.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]