Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak sromu i pochwy
stwardnienie rozsiane
paradontoza
przewlekły katar
płonica
furunkuł
wrzód miękki
rak prącia
alergia pokarmowa
kamica fosforanowa
sinica
wole proste
nadżerka
grypa
rumień zakaźny

 

choroba Meniera

Pojęcie medyczne choroba Meniera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Meniera napisana w sposób zrozumiały.

Idiopatyczny wodniak błędnika zwany chorobą Meniera jest wyjątkowo rzadko występującą jednostką chorobową. Na sto tysięcy populacji ludzkiej do zachorowania dochodzi jedynie u pięćdziesięciu osób. Jej nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza Prospera Meniere, który jako pierwszy w roku 1861 sklasyfikował towarzyszące objawy w jednostkę chorobową.

Przyczyną choroby Meniera jest zbyt duże nagromadzenie się endolimfy oraz wzrostem jej ciśnienia w błędniku, będącym częścią ucha wewnętrznego odpowiedzialnego za zmysł słuchu oraz równowagi. Zwiększenie ciśnienia i ilości endolimfy może wywołać zawroty głowy, szum w uszach a nawet postępującą utratę słuchu.

Początek choroby następuje nagle bez wcześniejszych sygnałów. Objawia się nudnościami prowadzącymi do wymiotów, oczopląsem o pochodzeniu obwodowym, zawrotami głowy oraz objawami wegetatywnymi. Pacjenta zaczynają oblewać poty i widać u niego znaczne zblednięcie kolorytu skóry. Nieustannie towarzyszy mu szum ,a także uczucie rozpierania w uchu. Napady choroby występują z różną częstotliwością, a nawet zdarzyć się może, że trwają ciągle jedynie z chwilowymi przerwami nawet przez kilka dni. W ich wyniku dojść może do odbiorczego uszkodzenia słuchu.

Leczenie choroby Meniera polega na podawaniu chorym leków zapobiegające zawroty głowy oraz środki wpływające na poprawę krążenia w uchu wewnętrznym. Wskazane jest również podanie leków, które wpływają na poprawę krążenia krwi w mózgowiu oraz środków odwadniających. Przy chorobie Meniera zlecane jest stosowanie diety niskosodowej. Jeżeli nie zadziałają środki farmaceutyczne musi zostać podjęta decyzja o ingerencji chirurgicznej. Zabieg polega na przecięciu nerwu przedsionkowego, który unerwiając ucho wewnętrzne łączy je z mózgowiem lub labiryntektomii. W ciężkich przypadkach stosuje się transtympanalnie gentamycynę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]