Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hipogonadyzm męski
odra
krętkowica kleszczowa
rak szyjki macicy
rumień zakaźny
otospongioza
choroby zwyrodnieniowe
pantycopenia
kleszczowe zapalenie mózgu
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
oko krótkowzroczne
alkoholizm
depresja
zapalenie opon mózgowych
nerwica hipochondryczna

 

choroba Meniera

Pojęcie medyczne choroba Meniera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Meniera napisana w sposób zrozumiały.

Idiopatyczny wodniak błędnika zwany chorobą Meniera jest wyjątkowo rzadko występującą jednostką chorobową. Na sto tysięcy populacji ludzkiej do zachorowania dochodzi jedynie u pięćdziesięciu osób. Jej nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza Prospera Meniere, który jako pierwszy w roku 1861 sklasyfikował towarzyszące objawy w jednostkę chorobową.

Przyczyną choroby Meniera jest zbyt duże nagromadzenie się endolimfy oraz wzrostem jej ciśnienia w błędniku, będącym częścią ucha wewnętrznego odpowiedzialnego za zmysł słuchu oraz równowagi. Zwiększenie ciśnienia i ilości endolimfy może wywołać zawroty głowy, szum w uszach a nawet postępującą utratę słuchu.

Początek choroby następuje nagle bez wcześniejszych sygnałów. Objawia się nudnościami prowadzącymi do wymiotów, oczopląsem o pochodzeniu obwodowym, zawrotami głowy oraz objawami wegetatywnymi. Pacjenta zaczynają oblewać poty i widać u niego znaczne zblednięcie kolorytu skóry. Nieustannie towarzyszy mu szum ,a także uczucie rozpierania w uchu. Napady choroby występują z różną częstotliwością, a nawet zdarzyć się może, że trwają ciągle jedynie z chwilowymi przerwami nawet przez kilka dni. W ich wyniku dojść może do odbiorczego uszkodzenia słuchu.

Leczenie choroby Meniera polega na podawaniu chorym leków zapobiegające zawroty głowy oraz środki wpływające na poprawę krążenia w uchu wewnętrznym. Wskazane jest również podanie leków, które wpływają na poprawę krążenia krwi w mózgowiu oraz środków odwadniających. Przy chorobie Meniera zlecane jest stosowanie diety niskosodowej. Jeżeli nie zadziałają środki farmaceutyczne musi zostać podjęta decyzja o ingerencji chirurgicznej. Zabieg polega na przecięciu nerwu przedsionkowego, który unerwiając ucho wewnętrzne łączy je z mózgowiem lub labiryntektomii. W ciężkich przypadkach stosuje się transtympanalnie gentamycynę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]