Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
OZZP
granulocytopenia
pollinosis
zakupoholizm
choroba zawodowa
ostrogi piętowe
szkarlatyna
świerzb
czyrak ucha
drgawki
gorączka gruczołowa
CMV
rak trzustki
narkomania
alergia pokarmowa

 

choroba Haglunda Severa

Pojęcie medyczne choroba Haglunda Severa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Haglunda Severa napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Haglunda – Severa to choroba, którą określa się również innym mianem, mianowicie jałowej martwicy guza kości piętowej. Najczęściej dotyka ona dzieci oraz młodzież. Pojawia się przeważnie w okresie wzrostu. Częściej niż dziewczynki zapadają na nią chłopcy. Może trwać dłużej lub krócej, w zależności od przypadku. Przeważnie okres choroby wynosi osiemnaście miesięcy. Rokowania na wyzdrowienie są raczej dobre.

Przyczyny
Jeśli chodzi o przyczyny tej choroby, to nie są one tak do końca znane. Jednak badania wskazują na to, iż choroba rozpoczyna się od niewielkiego położonego podchrząstkowo pola martwicy. Przeważnie pojawia się ono na skutek niedokrwienia tętniczego. Przyczyny tego niedokrwienia to przeważnie predyspozycje wrodzone, a także różnego rodzaju przeciążenia oraz mikrourazy. Choroba może się również pojawić na skutek zaburzeń hormonalnych, jak również przez zatory.

Objawy
Objawy wyczuwalne pojawiają się znacznie wcześniej, niż objawy radiologiczne. Z takimi też przyczynami zgłaszają się młodzi pacjenci. Ciężko jest również prawidłowo od razu zdiagnozować tę chorobę. Na początku są to niewielkie dolegliwości, które ogólnie mówiąc wiążą się z bólem.

Leczenie
W przypadku tej choroby konieczne jest leczenie, mimo iż nie jest ono jakieś szczególnie uciążliwe dla młodego pacjenta. W zasadzie leczyć należy jedynie objawy tego schorzenia. Należy skupić się przede wszystkim na ograniczeniu przeciążeń, a także należy redukować liczbę nadmiernych obciążeń. Do tego zaleca się stosowanie specjalnej wkładki, której zadaniem jest podpieranie sklepienia podłużnego stóp. Dodatkowo zaleca się również wykonywaniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń. Jeśli jednak bóle mają duże natężenie i nie chcą ustąpić, to wówczas zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]