Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica moczanowa
obrzęk
zapalenie nerek
anemia
nadkrwistość
choroby oczu
padaczka
przewlekły katar
migotanie przedsionków
zapalenie zatok
nudności
choroby cywilizacyjne
agranulocytoza
chrapanie
choroba Vaqueza

 

choroba Addisona

Pojęcie medyczne choroba Addisona i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Addisona napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Addisona to inaczej mówiąc cisawica. To schorzenie, które charakteryzuje się postępującym zniszczeniem kory nadnerczy (są to gruczoły dokrewne, które znajdują się powyżej nerek). To właśnie tam produkowane są hormony, które niezbędne są dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzięki nim nasz organizm może utrzymać prawidłową równowagę wodno-elektrolitową a także dbać o właściwe ciśnienie krwi. Poza tym zajmują się one regulowaniem przemiany białek oraz węglowodanów. Choroba Addisona występuje dość rzadko i pojawia się ona u osób w każdym wieku bez względu na płeć.

Objawy cisawicy to przede wszystkim osłabienie oraz zmęczenie. Poza tym chory skarży się na brak apetytu oraz chudnięcie. Pojawiają się bóle brzucha, a także nudności, wymioty oraz biegunka. Chorobie towarzyszą ponadto symptomy takie jak spadki ciśnienia tętniczego krwi, które z kolei powodują zawroty głowy lub nawet omdlenia. Pojawia się ściemnienie skóry, zbrunatnienie brodawek sutkowych, a także znacznie ciemniejsze zabarwienie piegów i różnorodnych blizn, które znajdują się na naszym ciele. Do tego pacjenci uskarżają się na wypadanie włosów, nadpobudliwość nerwową lub depresję, a także stałe uczucie zimna.

Przyczyn tej choroby należy upatrywać w zbyt niskim stężeniu hormonów, które produkowane są w korze nadnerczy. Wiadomo, iż uszkodzenie nadnerczy może wynikać z chorób takich jak gruźlica, choroba nowotworowa czy AIDS. Czasami cisawica jest także wynikiem odstawienia długotrwale przyjmowanych leków sterydowych. Nie bardzo także wiadomo, jak można zapobiegać chorobie Addisona. Jednym ze sposobów profilaktyki jest informowanie pacjentów, którzy długotrwale przyjmują różnorodne leki hormonalne, by nie przerywali leczenia sterydami czy też nie zmieniali sposobu dawkowania leków bez uprzedniego porozumienia z lekarzem.

Choroby Addisona niestety nie da się wyleczyć. Trzeba stosować leczenie przez całe życie, poprzez ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Osoba dotknięta tym schorzeniem powinna informować innych lekarzy, na przykład stomatologa, iż cierpi na tę chorobę. W jej przypadku istotne jest bowiem, by orientować się w jaki sposób czynniki takie jak stres czy infekcja, lub tym bardziej poważna operacja mogą niestety negatywnie wpłynąć na przebieg tejże choroby. Poza tym pacjent powinien przejść przeszkolenie, by w razie zagrożenia umiał on samodzielnie wykonać sobie zastrzyk z hydrokortyzonu. Najlepiej, by chorzy nosili specjalną bransoletę z informacją o tym, iż rozpoznana została w ich przypadku choroba Addisona.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]