Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ziołolecznictwo
hipertyreoza
rak szyjki macicy
układ nerwowy
krwiak opłucnej
mocznica
chłoniak
choroba Hashimoto
koksartroza
ksztusiec
czerniak
zapalenie języka
choroby mięśni
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
kurcz

 

astma pyłkowa

Pojęcie medyczne astma pyłkowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja astmy pyłkowej napisana w sposób zrozumiały.

Astma pyłkowa (inne nazwy: pyłkowica, pollinosis) to sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. Jest wywoływana przez alergię na pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu w porze kwitnienia. Astma pyłkowa często wiąże się z napadami astmy oskrzelowej oraz objawami związanymi z innymi organami. W związku z tym obok uczucia zatkanego nosa, wodnistego kataru, kichania, swędzenia w nosie oraz piekących i łzawiących oczu alergikom towarzyszą często zawroty głowy, utrata apetytu, zmęczenie, podwyższona temperatura ciała, chrypka, duszności, suchy kaszel i ogólna zła kondycja organizmu.

Najgorszy okres dla alergików w Polsce to miesiące od maja do sierpnia, pyli wtedy większość traw, zbóż i kwiatów. Nie każdy uczulony jest na te same pyłki. Dlatego też aby rozpoznać okres, w którym należy być wyjątkowo ostrożnym i spodziewać się objawów pyłkowicy, warto sprawdzić kalendarze pylenia poszczególnych roślin. Badania wykazują, że choroba najczęściej objawia się między 10. a 20. rokiem życia, przy czym częściej na astmę pyłkową cierpią mężczyźni i osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich.

Leczenie pyłkowicy jest niezwykle trudne i nie zawsze w 100% skuteczne. W związku z tym, iż wyeliminowanie alergenów jest niemożliwe, oparcie znajduje się jedynie w leczeniu farmakologicznym. Obejmuje ono przyjmowanie leków profilaktycznie, kilka tygodni przed wystąpieniem okresu pylenia, aby zahamować reakcje zapalne komórek. Stosuje się także preparaty obkurczające naczynia krwionośne w błonach śluzowych nosa i spojówek, aby zmniejszyć dokuczliwe obrzęki. W okresie wzmożonego wystąpienia alergenów osoby uczulone powinny w miarę możliwości przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, wietrzyć je głównie nocą, a także unikać dymu papierosowego, perfum i spalin, które nasilają objawy choroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]