Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kołatanie serca
ropniak opłucnej
nowotwory
kretynizm
sarkoidoza
zespół Downa
cysta
klimakterium
kłykciny kończyste
zapalenie gruczołu krokowego
stłuczenie mózgu
nerwica neurasteniczna
syfilizm
martwica przysadki
zaburzenia równowagi

 

astma pyłkowa

Pojęcie medyczne astma pyłkowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja astmy pyłkowej napisana w sposób zrozumiały.

Astma pyłkowa (inne nazwy: pyłkowica, pollinosis) to sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. Jest wywoływana przez alergię na pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu w porze kwitnienia. Astma pyłkowa często wiąże się z napadami astmy oskrzelowej oraz objawami związanymi z innymi organami. W związku z tym obok uczucia zatkanego nosa, wodnistego kataru, kichania, swędzenia w nosie oraz piekących i łzawiących oczu alergikom towarzyszą często zawroty głowy, utrata apetytu, zmęczenie, podwyższona temperatura ciała, chrypka, duszności, suchy kaszel i ogólna zła kondycja organizmu.

Najgorszy okres dla alergików w Polsce to miesiące od maja do sierpnia, pyli wtedy większość traw, zbóż i kwiatów. Nie każdy uczulony jest na te same pyłki. Dlatego też aby rozpoznać okres, w którym należy być wyjątkowo ostrożnym i spodziewać się objawów pyłkowicy, warto sprawdzić kalendarze pylenia poszczególnych roślin. Badania wykazują, że choroba najczęściej objawia się między 10. a 20. rokiem życia, przy czym częściej na astmę pyłkową cierpią mężczyźni i osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich.

Leczenie pyłkowicy jest niezwykle trudne i nie zawsze w 100% skuteczne. W związku z tym, iż wyeliminowanie alergenów jest niemożliwe, oparcie znajduje się jedynie w leczeniu farmakologicznym. Obejmuje ono przyjmowanie leków profilaktycznie, kilka tygodni przed wystąpieniem okresu pylenia, aby zahamować reakcje zapalne komórek. Stosuje się także preparaty obkurczające naczynia krwionośne w błonach śluzowych nosa i spojówek, aby zmniejszyć dokuczliwe obrzęki. W okresie wzmożonego wystąpienia alergenów osoby uczulone powinny w miarę możliwości przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, wietrzyć je głównie nocą, a także unikać dymu papierosowego, perfum i spalin, które nasilają objawy choroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]